AFAD Sivas tarafından, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Bölgesel Saha Tatbikatı düzenlendi.

Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezinde, Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kahramanmaraş ve Yozgat illerinden AFAD ekiplerinin katılımıyla TAMP Bölgesel Saha Tatbikatı düzenlendi. Tatbikatta senaryo gereği dağın 2 bin 333 metre yükseklikteki zirvesinde telesiyejde mahsur kalan vatandaşların halat fırlatma yöntemi ile kurtarılması ve dağın zirvesinde mahsur kalan 33 dağcının kurtarılması canlandırıldı. Tatbikatta ayrıca çığ nedeniyle kar altında kalan 3 vatandaşın kurtarılması canlandırıldı.

Tatbikatta TRAC Sivas şubesi, tüm iletişim koordinasyonunu gerçekleştirerek tatbikatın muhabere görevini üstlendi.

Tatbikata katılan tüm birimlerin telsiz haberleşmesi, Sivas TRAC şubesi ekiplerinin ve diğer gönüllü amatör arkadaşlarımızın frekans ve cross sistemini ayarlamaları sayesinde başarıyla sağlandı.

Yıldız dağı zirve kafe bölgesine, aynı zamanda bölgeye iletişimi artıracak olan LİNK sistemi kuruldu. Bu link sistemi ile, yıldız dağı ve etrafındaki bölge, yaklaşık 70 km uzaklıkta Sivas merkezde bulunan UHF rölemize bağlanmış oldu. Yıldız dağı ve etrafı geniş bir kapsama alanına kavuştu.


Sivas AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci yaptığı açıklamada, 2019 yılı bölgesel TAMP saha tatbikatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade ederek, tatbikat senaryosunu şu şekilde özetledi : ” Senaryomuz gereği ilimizde hüküm süren ağır kış şartları nedeniyle ilimizin bir çok yerinde kişilerin mahsur kaldığı ve özellikle Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezinde dağa zirve yapmak üzere çıkan 33 dağcımızın mahsur kaldığı, telesiyejlerde insanlarımızın mahsur kaldığı ihbarı 112 acil çağrı merkezimize düşer düşmez ilimizdeki bütün potansiyel ve imkanları yönlendirdik. Olay yerine intikal ettikten sonra valimizle yaptığımız değerlendirme sonucunda durumu İç İşleri Bakanlığı Afet Acil Yönetimi Başkanlığına bildirdik. Başkanlığımızca olay Seviye 2 olarak ilan edildi. Seviye iki demek bölgesel imkanların seferber edilmesi gereken seviyedeki olay. Dolayısıyla birinci derecede destek iller olan Kayseri; Nevşehir, Kırşehir, Yozgat ve Kahramanmaraş illerimizden yardım istendi. Bu illerimizde ilimize intikal ederek hep beraber başarılı şekilde mahsur kalan dağcılara, çığ altında kalan dağcılara ve telesiyejler de mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşılarak acil durum sonlandırıldı”dedi.

Trac Sivas şubesi olarak, gerek TRAC üyesi ve gerekse de amatör telsizcilik konusuna gönül vermiş diğer katılımcı arkadaşlarımıza, tatbikattaki görevlerimizin başarıyla gerçekleştirmesi konusunda yaptıkları yüksek gayretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

TRAC Sivas Şubesi – YM7KSI