* Amatör telsiz kullanımında dikkat edilmesi gerekenler…

AMATÖR TELSİZ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEKLER.. 

1- Birinci ve En Önemli Kural Konuşma yapacağımız frekansa geldikten sonra bir süre dinleme yapmak, Şayet görüşme yok ise çağrı yapmaktır. Konuşma var ise QSO nun bitmesini beklemek ondan sonra görüşmemizi yapmak gerekir. Sadece acil durumlarda QSK çekilerek araya girilebilir ve izin aldıktan sonra çağrımızı yapmamız gerekiyor. Frekansa Konuşma var, yada yok dinlemeden Mandala Basıp “Ben geldim arkadaşlar” gibi ifadeler de Aklı Selim Bir Amatör Telsizciye Yakışmayacak Bir Durumdur. 

2- Karşı istasyonun konuşması bittikten hemen sonra konuşmaya başlamamalıyız. 2-3 saniye kadar boşluk bırakınız. O arada acil çağrı yapmak isteyen birisi olabilir. Peş peşe mandala basarsanız başka bir istasyon araya girip acil çağrı isteğini duyuramaz. 

3- Telsiz ile konuşurken özellikle role frekanslarında konuşmayı uzun tutmamak, Uzun bir konuşma yapmamız gerekiyor ise “Mandal boşluğu” diyerek 3-5 saniyelik boşluklar bırakarak konuşmamıza devam etmemiz gerekmektedir. Uzun tutulan konuşmalarda Roleler TOT (Time Out Timer) a girerek kapanmaktadırlar. Ayrıca uzun görüşmelerde cihaz çıkış katları aşırı ısınarak, Cihazın Arızalanmasına Sebep Olabilir. 

4- Çağrı yaparken ilk önce karşı istasyonun çağrı işaretini ardından kendi çağrı işaretimizi söylemememiz gerekmektedir. Çağrı işaretlerini tam olarak söylemek doğrusudur. (Örnek Çağrı : Tango alfa Üç İndia Alfa Burası Tango Alfa Üç Alfa Hotel Siera)

Özellikle Kısaltmalar yapılarak söylenen çağrı işaretleri ya cahillikten, yada aşırı bilmişlik sendromundan kaynaklıdır.(Örnek :taa üç india oskar Romeo – Ta üç ce ce – iki oskar golf – alfa bravo gibi ) Ki Amatör telsizcilik sınavlarında bile bu soru olarak sorulmaktadır. 

5- Görüşmemin bitiminde de yine önce karşı istasyonun, sonra kendi çağrı işaretimizi tam olarak söylememiz gereklidir. 

6- Karşı istasyon sizden rapor istemiş ise; a) Role frekansında görüşüyor isek rölenin bize gelen sinyali kim konuşur ise konuşsun sabit olacaktır. Karşı istasyona sadece Modülasyon raporu verebiliriz. Bu da sesin kalitesine göre 1 ile 5 arasında derecelendirirlir.

Bazı cihazlarda modülasyon göstergesi vardır. Oradan okuyabiliriz. b) Simplex görüşmelerde hem sinyal hem de modülasyon raporu verilir. Önce sinyal söylenir, ardından modülasyon söylendir. Sinyal göstergeleri 1….9,+10,+20,+30 şeklindedir. Karşı istasyona rapor verirken “Bendeki raporunuz 5-9” gibi bir ifade ile söylenir. c) Bazen karşı istasyonu hiç sinyal görmeden zor anlaşılır bir modülasyon ile de duyabiliriz. Böyle durumlarda da “Bendeki raporunuz 0-2” gibi bir ifade kullanılır. 

7- Hatalı bir çağrı yapıldığında “Düzeltiyorum” diyerek hemen ardından doğru çağrı yapılır. Şayet Çağrı işaretlerini unutuyorsanız, Not almak için yanınızda kağıt kalem bulundurunuz. 

8- Bir istasyon ile görüşmeyi sonlandırıp hemen ardından başka bir istasyona çağrı yapılacak ise “Kesiyorum” ifadesi kullanılır. (Örnek “TA3AEC TA3AHS 73 Kesiyorum TA1ATX TA3AHS” Gibi) 

9- Rölelerin kuruluş amacı sohbet etmek değildir. Dolayısıyla, röle üzerinde, aranan istasyonla irtibat kurulduktan sonra, sizi dinleyen belkide onlarca kişi olduğunu düşünerek muhaberenizi kısa tutunuz, mümkünse simpleks frekanslara geçerek muhaberenize buradan devam ediniz, mümkün değilse, Role de çağrı yapacak başka amatör telsizcilerin haklarını da gasp etmeden kısa bir görüşme yaparak Role frekansını boşaltınız.

10- Röleden ‘arkadaş arıyorum , Var mı dinlemede istasyon yada değişik ifadelerin kullanıldığı’ gibi Çağrı yapılması uygun değildir, bunun yerine ‘Burası TA3AHS, Frekansda QRV’ gibi bir çağrı daha uygundur. Sizi duyan istasyonlar müsaitler ise size çağrı yapabilir. 11- “TA3AHS Cihaz kontrol” gibi bir çağrı da yanlıştır. Önce bir istasyon ile muhabere sağladıktan sonra o istasyondan sinyal ve modülasyon raporu istenilebilir. Roleler üzerinden sinyal raporu verilmesi doğru değildir. Role üzerinde hangi istasyon ile görüşürseniz görüşün Roleden size gelen sinyal aynı kalacaktır. Sadece Karşı istasyona Modülasyon Raporu verebilirsiniz. (Q5….Q1) 

12- Amatör telsizcilik bir Hobidir. Çağrı yapıldığında her hez, herkeze anında cevap verecek diye bir kural da yoktur. Bir istasyon sizden 1-2 dakika önce konuşma yapmış olabilir ve siz çağrı yaptığınızda size cevap veremeyebilir. Konuşma sonunda cihazını kapatmış olabilir, Telefon ile görüşüyor olabilir, Başka frekansa geçmiş olabilir, ihtiyaç için cihaz başından ayrılmış olabilir. Bunu sorgulamak ve hesap sormak da kimsenin yetkisinde değildir. 

13- Yapılan görüşmeler Log Book da denilen İşletme Kayıt defterine kaydedilmelidir. Teyit için de karşılıklı QSL kart gönderilir. Artık e-QSL, qrz.com gibi web sayfaları üzerinden elektronik ortamda QSL kartları gönderilebilmektedir. Röleler üzerinden yapılan görüşmeler, İşletme Defterine (Log Book) kayıt zorunluluğu yoktur, ayrıca QSL Kart yollanmasında (geçerli bir görüşme sayılamayacağı için) gereksizdir. 

14- İnsanların sizi evlerinde eş ve çocuklarının yanında yada misafirlikte, yolda, minibüste vs ortamlarda dinlediklerini unutmayın, insanların sizin yüzünüzden mahcup düşecekleri biçimde konuşmayınız , Genel adap kuralları içerisinde konuşmaya özen gösterin. 

15- Kelimelerin ya da fonetik kodların başını sonunu uzatıp, yayıp, gevşetip, deforme ederek otobüs mola yerlerindeki anonsçular gibi garip sesler çıkarmak yerine hepimizin kulaklarının layık olduğu şekilde düzgün, berrak, düzgün bir diksiyon ile konuşmaya özen gösteriniz. 

16- Özellikle şahsi görüşmelerinizi mümkünse GSM ile yapınız zira röleler umumun malıdır ve iki kişinin sadece kendilerinin anlayabileceği biçimde hiç bir ön ve son açıklama olmaksızın aç kapıyı, kapat camı, bas kornaya, koy çayı gibi umumu ilgilendirmeyen talep ve isteklerinizi mümkünse kendi aranızda kendi iletişim sisteminizle (GSM) dile getirin. Unutmayın ki telsizinin mandalına bastığınız anda Ülkenizi ve Şehrinizi temsil etmektesiniz. Lütfen kendinizle birlikte İlimiz Radyo Amatörleri olarak bizleri de mahcup duruma düşünmeyiniz. 

17– 73 “Selamlar, iyi dilekler” anlamında çoğul bir ifadedir. Konuşmanın başında veya sonunda kullanılabilir. Söylenirken bazı amatör telsizciler tarafından “73ler””,

“73” Selamlar demektir ve Selamlar zaten çoğul bir ifadedir.

Bunun arkasına bir daha “lar” koymak çok manasız bir anlam çıkartır.

*Şimdilik 73 *de yanlıştır.

Selamların şimdiliği, sonralığı olmaz.

Selamlar tek başına söylenir. 

TA7S Servet EKİNCİ  (TA2AEC’den Alıntıdır)