* Baba istasyon, bebe istasyon.

   

    Genelde radyo amatörlerinde yüksek güçle çıkma merakı vardır. Radyo amatörlüğünün prensiplerinden birisi de, “düşük güçle en uzak mesafeye gidebilmektir”. Düşük güçle uzaklara gidebilmenin, amatöre ve ülke ekonomisine bir çok faydaları vardır. Bu, çeşitli teknik çalışmalarla sağlanabilmektedir. Mesela yer seçimi, yön seçimi, frekans seçimi, anten seçimi, cihaz seçimi gibi çalışmalar, düşük güçle en uzak mesafeye ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Düşük güçle uzak mesafelere gidebilme çalışmaları, bir çok icat ve keşife de sebep olmuştur. Lambaların yerine transistor lerin icadı, Giga hertz lere varan frekansların keşfi, yüksek kazançlı çanak antenlerin ve stacked (kümelenmiş) antenlerin bulunmasına, düşük gürültülü kompenentlerin, kayıpsız kabloların, amplifikatör sınıflarının vb. bulunmasına yol açmıştır.

    Yüksek güçle çalışmanın diğer olumsuz yanları, elektrik tüketimi, enterferans yayması vb. daha bir çok olumsuz yönleri bulunmaktadır. Komponentlerin bozulması, ülkenin ve kendi şahsının ekonomisine ciddi darbeler vurmaktadır. Güç transistorlerinin fiyatı herkes tarafından bilinmektedir. 

     Amatör, erişemediği mesafelere erişmek için yüksek güce ihtiyaç duyar. Hangi mesafeye hangi güçle, hangi frekansla, hangi antenle erişebileceğini bilir. Bu konuda denemeler yaparak kendini geliştirmelidir. QRP istasyonlarda çalışmanın zevki başkadır. 

İyi qso lar, iyi dx ler, 73 ler. TA7S- Servet Ekinci.